387
1050234

David Klöcker Ehrenstrahl

(Tyskland, 1629-1698)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 830 - 13 200 EUR
9 210 - 13 800 USD
Klubbat pris
250 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
David Klöcker Ehrenstrahl
(Tyskland, 1629-1698)

"Elsa Elisabeth Brahe" (1632-1689)

Duk 117 x 91 cm. Samtida förgylld ram i barock.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Salsta, Uppland.
Försåld på Bukowski Auktioner, 12 maj 1875, kat nr 45.

Elsa Elisabeth Brahe var dotter till Nils Brahe och Anna Margaretha Bielke.
Hon var gift med Erik Oxenstierna i sitt första gifte och i sitt andra gifte med Adolf Johan av Pfaltz-Zweibrücken.