398
1051406

Per Hasselberg

(Sverige, 1850-1894)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
155 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Per Hasselberg
(Sverige, 1850-1894)

"Grodan"

Signerad P Hasselberg. Koncipierad 1891. Marmor, höjd 36 cm. På gul marmorsockel. Total höjd 39 cm. Sockelns bredd 33, djup 29 cm.

En brons med samma motiv visades vid Världsutställningen 1889 i Paris.

Alf Wallander (red.) m.fl, SAK, album VI, "Per Hasselberg 1850-1894", 1898, jfr exemplar s. 25 samt s. 29, motivet beskrivet s. 29-30.

Boken medföljer.

Konstnär

Per Hasselberg var en svensk skulptör född i Ronneby, Blekinge. Han började sin bana som timmermanselev, snickarlärling och ornamentbildhuggare. Hasselberg studerade senare vid Ècole des Beaux-Arts i Paris. Han var en av Sveriges ledande skulptörer vid 1800-talets slut och var nära vän med Prins Eugen i vars konstsamling han finns representerad. Hasselberg var den förste svenske skulptören att erhålla guldmedalj på Parissalongen och han var en tongivande kraft inom opponentrörelsen. Kända verk av Hasselberg är ”Snöklockan” som bland annat finns i Nationalmuseums samlingar, ”Grodan”, ”Grodungen” och ”Näckrosen”.