407
775921

Edwin Lord Weeks

(USA, 1849-1903)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
47 400 - 56 900 EUR
54 300 - 65 100 USD
Klubbat pris
Edwin Lord Weeks
(USA, 1849-1903)

Steps of the Mosque Vazirkham, Lahore

Signerad E.L. Weeks, Lahore. Olja på duk 46,5 x 56 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 552, "Internationella vårauktionen", 26 maj 2009, kat nr 225 (avbildad helsida i färg i katalogen); privat samling (förvärvad på ovanstående auktion).

A tergo etikettmärkt: "18".

Konstnär

Efter studier i Paris ägnade han sig först åt genre och landskapsmåleri innan han gjorde resor till Nordafrika och Palestina, där han fann motiv till de orientaliska målningar, som sändes till utställningar både i Paris och London.
Representerad på stora museer i USA.