408
1008620

Hugo Birger

(Sverige, 1854-1887)
Utropspris
130 000 - 150 000 SEK
12 300 - 14 200 EUR
14 100 - 16 300 USD
Klubbat pris
145 000 SEK
Hugo Birger
(Sverige, 1854-1887)

"Utanför ett spanskt värdshus"

Signerad Hugo Birger och daterad Paris 1886. Olja på duk 81 x 117 cm.

Proveniens

Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm; privat samling; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 367, "Vårauktionen", 19-21 april 1961, kat nr 11; privat samling.

Sixten Strömbom, "Hugo Birger", 1947, upptagen i katalogen sid 339 som nr 223.

Konstnär