Madeleine Pyk – en samling F769
414
1052291

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 180 - 2 730 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

"En lantbruksinspektor"

Signerad IA och daterad 06. Akvarell och gouache på papper 34,5 x 24,5 cm.

Proveniens

Disponent Carl Sahlin, Stockholm; direktör Charles Nilssons samling, kat nr 4; därefter i arv.

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Ivar Arosenius. Minnesutställning", 1926, kat nr 263; Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Liljevalchs jubilerar. Svensk konstkavalkad", 1956, kat nr 321.

"Konst i svenska hem", vol. II, band 11, upptagen sid 561 under samling 951: "Direktör Charles Nilsson, Ulrikagatan 2, Stockholm" (under titeln "Lantbruksinspektoren").