Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
46
1033726

STOLAR, ett par, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), Gustavianska.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
975 - 1 170 EUR
1 130 - 1 360 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Vitmålade. Rak fyrkantig stoppad rygg. Kragade kannelerade ben. H-kryss. Sarg med bladsnitt. Märkta IHS samt Stockholm stolmakareämbetes sigill.

Slitage, förstärkningar.

Torsten Sylvén: " Stolens guldålder ", Prisma, Stockholm 2003. Jämför plansch sid. 144

Stolarnas både högre sitt- och rygghöjd tyder på att de ursprungligen beställts till något ämbetsverk. Jämförbara stolar signerade av M Lundberg finns t ex på Svea hovrätt.