468
1002776

Owe Zerge

(Sverige, 1894-1983)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Owe Zerge
(Sverige, 1894-1983)

OWE ZERGE, olja på duk, signerad Owe Zerge och daterad 1927.

"Siesta". 110 x 77 cm.

Krackelyr.

Proveniens

Ursprungligen i tandläkare Hjalmar Odevalls samlingar, Växjö (Odevall hade ett stort konstintresse på fritiden och då många av hans patienter var konstnärer och av förklarliga skäl inte alltid hade råd att betala för sina behandlingar erhöll Odevall ofta konstverk i stället för pengar. En av dessa patienter var Zerge, vilken överlämnade föreliggande katalognummer som ersättning); i arv.