471
1046477

Berndt Lindholm

(Finland, 1841-1914)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Berndt Lindholm
(Finland, 1841-1914)

Vägen till Skarvik, Hisingen, Göteborg

A tergo sterbhusstämpel kontrasignerad Margit Lindholm Ericsson (konstnärens dotter). Olja på duk 47,5 x 71 cm.

Göteborgs Konstmuseum, "Taflor och studier af Berndt Lindholm", 1915, kat nr 8 (”Landsväg på Hisingen”).

Troligtvis utförd på 1870-80 talet. Kompositionen med en landsväg som målningens centrala fokus synes vara den tidigaste kända i svensk och finländsk konsthistoria. Ett analogt exempel står att finna hos den danske konstnären Laurits Andersen Ring (1854-1933), "Tåget landskab med Mogenstrup Mølle eller Tåge. Mark landskab med opblødt vej i forgrunden", 47 x 75 cm, från 1889 (fig. 1) samt hos Vincent van Gogh, vilken mellan 1887-90 utförde ett flertal målningar med en landsväg som målningarnas centrala del, bl. a. "Sädesfält med kråkor", 1890, (Van Gogh Museum, Amsterdam) en av hans sista kända målningar (fig.2). På 1890-talet kom liknande kompositioner att bli mer vanligt förekommande. Från och med 1893 utförde exempelvis Nils Kreuger ett antal målningar på detta ämne, troligtvis med inspiration från van Gogh, vars måleri Kreuger första gången hade tillfälle att se på "Den Frie Udstilling" i Köpenhamn 1893.

Lindholms fokus på den av hjulspår ärgade, i kompositionen centralt belägna, ler- eller grusvägen ger betraktaren en förnimmelse av att vara en del av målningen, antingen gåendes, ridandes eller sittandes i en vagn.

Under sina studieår utomlands tillbringade Lindholm somrarna i Finland och Sverige. Sommaren 1868 besökte han första gången Hisingen i samband med ett besök hos sin fästmö och blivande hustru, Lina Bohle, bördig från Göteborg (gifta 1872). 1876 bosatte de sig i Göteborg. Mellan 1877-1906 var Lindholm vid sidan av sitt konstnärskap intendent för konstavdelningen vid Göteborgs Konstmuseum.

Lindholm hade även starka kopplingar till Göteborg genom mödernet. Lindströms far Otto Berndt Lindholm (1802–1861) var vice häradshövding och sedan magistratssekreterare i Lovisa i Finland. Där lärde han känna Elisabeth (Betty) Edberg, fosterbarn till den rike köpmannen Lorentz Henrik Tesche. Fru Tesche var bördig från Göteborg, och Betty var hennes brorsdotter.