496
1054049

Lambert Jacobsz

(Nederländerna, 1598-1636)
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
34 900 - 43 600 EUR
36 500 - 45 600 USD
Klubbat pris
370 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Lambert Jacobsz
(Nederländerna, 1598-1636)

Kung David tillrättavisas av profeten Natan

Uppfodrad duk 102 x 120 cm

Proveniens

Bukowski Auktioner, 2-5 dec 2003, kat nr 379.

Lambert Jacobsz föddes i Holland under det sena 1590-talet och hadetroligen Rubens som lärare. Han målade religiösa motiv, företrädesvis scenerur Gamla Testamentet. I denna målning möter vi kung David och hans frimodige rådgivare profeten Natan. Målningens motiv har sin grund i andra Samuelsbokens 12:e kapitel, "Natans budskap och Davids ånger". Kung David hade ådragit sig Herrens ogillande genom att låta döda hetiten Uria och sedan ta hans hustru till sin. Herren sände profeten Natan till kung David och väl där berättade Natan om två män, en rik och en fattig, som bodde i samma stad. Den rike agerade orätt mot den fattige och berättelsen gjorde kung David förargad. "Då upptändes Davids vrede våldsamt mot den mannen, och han sade till Natan: 'Så sant Herren lever: dödens barn är den man som har gjort detta'. [..] Men Natan sade till David: "Du är den mannen" (kap 12:5 och 7). Natan förtäljer sedan Herrens budskap och låter David förstå att han själv har begått oförrätter, både mot sitt folk och mot Herren. Natans budskap leder David till insikt om sina egna tillkortakommanden och han uttrycker bestört: "Jag har syndat mot Herren" (kap 12:13). Det ögonblicket har konstnären fångat i sin målning. Till höger ser vi kung David som i bestörtning höjer sin hand och vänder blicken uppåt mot Herren. Högerhanden för han mot hjärtat, en rörelse som förstärker intrycket av en ögonblicksbild. Till vänster står profeten Natan, lätt böjd inför kungens närvaro. Hans kroppsspråk förmedlar tydligt att han är budbäraren. Med vaken blick ser han kungens reaktion. Jacobsz skicklighet i att återge stoffer visas tydligt i Natans klarröda mantel och Davids med guldbrokad prydda hermelinsmantel. Kompositionen är välbalanserad och detaljerna skapar en livlig och realistisk målning där det bibliska budskapet tydligt framträder.