500
1045827

Gustaf Fjaestad

(Sverige, 1868-1948)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
45 000 SEK

Gustaf Fjaestad
(Sverige, 1868-1948)

Kosterbåt på dyningar

Signerad G. Fjæstad och daterad -96. Olja på duk 75 x 77 cm.

Göteborgs Konstmuseum, "Konstnärsförbundets utställning i Göteborg", invigning 29 juni 1896, kat nr. 79 (”Kosterbåt på dyningar”); Konstnärsförbundets utställning, Stockholm, 1898 (”Kosterbåt på dyningar”); Finska konstföreningen i Ateneum, Helsingfors, "Konstnärsförbundets utställning i Helsingfors" (kommisarie Eugène Jansson), 8 mars-3 april 1899, kat nr. 47 (”Koster i dyning”).

"Katalog öfver konstutställningen i Göteborg 1896", kat nr. 79 (”Kosterbåt på dyningar”); utställningskatalog, "Konstnärsförbundets utställning i Helsingfors 1899", kat nr. 47 (”Koster i dyning”);
Sixten Strömbom, "Konstnärsförbundets historia 1891-1920", Vol. II, 'Nationalromantik och radikalism', 1965, under 'Bilaga I. Medlemmarnas bidrag till förbundets utställningar 1891-1916', sid. 476; Agneta Fjæstad Nordmark, "Fjæstad konst", 1999, sid. 381.

Inspirerad av Katsushika Hokusais berömda träsnitt "Under vågen utanför Kanagawa" från omkring 1832 (fig. 1). Hokusais bild kom genom Japans öppnande mot väst att få stort inflytande på den västerländska konsten; bland annat sägs den ha inspirerat Claude Debussy i hans kända verk "La Mer" från 1905 till vars partitur Hokusais träsnitt utgjorde omslaget.

Målningen torde vara en av de tidigaste kända målningarna av Fjæstad som uppvisar tydligt inflytande från japansk kompositionsteknik. Det japanska inflytande på Fjæstad konst, samt på övriga värmländska konstnärer, har under våren aktualiserats genom utställningen "När Japan kom till Värmland. Japonism hos Rackstadskonstnärerna 1880-1920", 17 februari-3 juni 1918, på Thielska Galleriet. Gustaf och Maja Fjæstad ägde själva japanska träsnitt, liksom konstmecenaten Ernest Thiel, vilka de bl. a. förvärvade på Stockholmsutställningen 1897 där japanska träsnitt visades på en specialavdelning.
Japan var ett stängt samhälle från 1600 till 1854, då USA undertecknade ett handelsfördrag med Japan. Det japanska rikets öppnande ledde till att både öst och väst började utöva stark påverkan på varandra. En vurm för allt japanskt svepte genom Europa, på franska känd som "Japonisme" och var som störst i Frankrike under 1880- och 1890-talet. Den japanska konstens uppfattning av perspektiv skilde sig radikalt från den europeiska och kom att revolutionera den europeiska konsten. Det är knappast någon överdrift att påstå att den dramatiska utveckling europeisk konst genomgick under denna period, hade sett radikalt annorlunda ut utan insikt om japansk konst och kultur. Vincent van Goghs beroende av japansk kompositionsteknik, exempelvis, kan knappast illustreras bättre än av de fria kopior i olja han utförde under hela sin karriär efter japanska träsnitt (fig. 2).

Båten i bilden är en s.k. Kosterseglare. Fjæstad var en hängiven seglare och beställde under 1900-talet en Kosterseglare från de kända Kosterbåt byggarna på Rånäs på norra Orust.

Konstnär

Representerad på de stora svenska museerna samt i Wien och Chicago.