510
1031022

Aristide Maillol

(Frankrike, 1861-1944)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 500 - 21 900 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris
160 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Aristide Maillol
(Frankrike, 1861-1944)

"Étude pour le monument à Paul Cezanne"

Monogramsignerad M och gjutarstämpel Alexis Rudier Fondeur, Paris. Numrerad 1/6. Motivet är från 1912 och gjutningen är från ca 1920. Brunpatinerad brons. Längd 20 cm, höjd 16,5 cm.

Waldemar George, "Aristide Maillol et l'âme de la sculpture", 1964. Jfr "Femme couchée" från 1912 s. 169.
Bertrand Lorquin, "Aristide Maillol", 2002. Jfr s.77-81.

Certifikat medföljer från Olivier Lorquin, président de la Fondation Dina Vierny-Musée Maillol.

Aristide Maillol föddes den 8 december 1861 i Banyuls-sur-Mer, en liten fiskeby i franska Pyrenéerna. 1881 reste han till Paris för att börja söka in vid École des beaux-arts, där han till slut blev antagen fyra år senare. Lärarna där tillämpade en strikt akademisk klassisk undervisning vilket inte riktigt tilltalade Maillol. När han så för första gången kom i kontakt med Paul Gaugin och hans måleri via en utställning i Paris 1889 så öppnade sig en ny värld för Maillol och hans eget skapande tog en ny riktning. Under de kommande åren utförde han flera stiliserade målningar med kvinnomotiv. Gaugin och Maillol blev goda vänner och Maillol gick med i Nabisgruppen vars stil var inspirerade av Paul Gauguins verk och hans förenkling av formerna till stora rena ytor, den så kallade syntetismen.
Senare gick Maillol över till att arbeta med gobelänger. Han ställde ut på Salon des Beaux-Arts i Paris och öppnade en egen ateljé i sin födelsestad 1893. Tyvärr så hindrade en ögonsjukdom honom från att fortsätta arbetet och han övergick till att göra små skulpturer i terrakotta. Vid 40 års ålder, 1901, hade han i princip helt övergått till att skulptera.
Maillols figuriner, och senare även hans storskaliga skulpturer, utgår från kvinnokroppen. Figurerna kan med sina grovlemmade, symmetriska och arketypiska former kopplas till Gaugins måleri. Genom hela sitt konstnärskap skapade han, och återvände till, ett antal variationer på samma tema. Ett exempel är skulpturen "Étude pour le monument à Paul Cezanne" som föreställer en halvt sittande/liggande kvinnofigur. Verkets skönhet ligger i dess enkelhet. Maillol strävar efter det förenklade uttrycket; en stiliserad kropp och ett neutralt ansiktsuttryck. Detta sätt att skulptera människokroppen gick helt emot dåtidens rådande ideal där den franska skulptören Auguste Rodins uttrycksfulla och känslosamma stil fortfarande hyllades.
Maillol dog i en bilolycka vid 83 års ålder. Genom åren, både före och efter hans död, placerades hans monumentala bronsskulpturer på flertalet platser runtom i världen. Det finns två muséer tillägnade hans konstnärskap; Musée Maillol i Paris samt i Banyuls-sur-Mer där betydande delar ur hans produktion finns att beskåda.