52
1007481

SPEGEL, av Nils Henrik Hamberg (verksam i Stockholm 1767-1776), Rokoko.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 090 - 1 370 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad. Dekor av blommor, musselformation och akantusblad. Signerad "NH", samt med Stockholms hallstämpel. Höjd 142, bredd 65 cm.

Ställvis bortfall av kredering. Krön med mindre lagning. Skadat glas. Torrsprickor.