539
1021340

TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Mingdynastin, Tianqi /Chongzhen, 1600-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i underglasyrblått av lärd man. Diameter 17 cm.

En med spricka, kantlagning. Bränningsmistor samt kantnötning.

Proveniens

Hans Erik Börjesons Samling.