540
1021338

ASSIETTER, nio stycken, porslin. Mingdynastin, Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
766 - 958 EUR
867 - 1 080 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i underglasyrblått av lekande gossar. Diameter 15 cm.

Kantnötning. Bränningsmistor.

Proveniens

Hans Erik Börjesons Samling.