Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
56
1046878

SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustaviansk.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 920 - 3 900 EUR
3 400 - 4 530 USD
Klubbat pris
29 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad. Dekor av dubbelsköldar samt festonger. Signerad IÅ samt AÖB (Anders Öberg, rammakare och bildhuggare, anlitades av Åkerblad 1781-91). Med Stockholms hallstämpel 1781. Höjd 151 bredd 59 cm. Dubbelsköldar.

Senare glas.