577
734823

BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 830 - 13 200 EUR
9 210 - 13 800 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Sittande på dubbel lotustron med högra handen rest i vitarka mudra. Höjd 31,5 cm.

Förgyllningen med slitage. Kronan med skada.

Proveniens

Purchased at an exhibition at NK in the 1980's.