584
966591

VIT TARA, förgylld kopparlegering. Tibetokinesisk, 1700-tal.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris
130 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Arkaiserande drag, Boddhisattvan gjuten sittande i vajrasana på den dubbel lotus piedestal, den högra handen i varada mudra och den vänstra i kartari mudra, ansiktet med nedåtblickande ögon och allvarlig min, bärandes en femuddig krona omkring den höga håruppsättningen med långa hårtestar som ringlar ner över skuldrorna. Rikt besmyckad runt hals och över dhoti. Höjd 17,5 cm.

Stenar saknas, en del inläggnigar senare. Slitage. Spår av bemålning.

Proveniens

From the Collection of Tage & Mary Sonning.