62
985522

SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773, död 1819), Gustavianska.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllda och bronserade. Snidat krön med akantusblad och målad figurmedaljong. Signerade med Lago Lundéns runda stämpel, samt med Stockholms hallstämpel. En signerad EW (Eric Wahlberg, spegelmakare i Stockholm, burskap 1791. Lärde hos Lago Lundén 1780). Ljusarmar av mässing. Höjd 69, bredd 46 cm.

Förgyllningen med slitage. Ett glas och ett bakstycke senare. Senare ljusarmar.

Torsten Sylvén, Elsebeth Welander-Berggren, Speglar, Speglar och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Prisma 2000, auktionens spegellampetter avbildade sid. 230.

Lago Lundén samarbetade med flera av Stockholms kända spegelmakare.