674
1031557

KANNOR, två stycken, keramik. Korea, Koryo, 1200-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
700 - 875 EUR
737 - 922 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

En med krackelerad olivgrönglasyr, med lotusformad reliefdekor och knutet handtag, samt en mindre med dekor av lotus, höjder 7,5-11 cm

Lagning på den större, krackelyr, smärre nagg samt bränningsdefekter.