741
1011604

BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong, daterad 1762.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
436 - 523 EUR
456 - 547 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Med kopia av svensk transportsedel delvis i vit emalj, omgiven av europeiserande blommor i grisaille och guld, skålens utsida med blombuketter. Diameter 31 cm.

Skador, lagningar, två mindre bitar saknas på kanten.

Proveniens

Den avbildade sedeln är utställd av Riksens Ständers Växelbank på 200 Dr kopparmynt, utfärdat 1762.

Wirgin, Jan; Från Kina till Europa, pl.215, sid. 195.