Arne Jones E1299
878
1023989

Kristian Nilsson ring med en gul safir 10.10 ct och en blå safir 2.52 ct

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 690 - 6 640 EUR
6 520 - 7 600 USD
Klubbat pris

Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

samt runda briljantslipade diamanter 1.61 ct, vikter enligt gravyr, 18K guld, storlek 16/50, total vikt 27 g. Stämplad SKN, Stockholm 1984.

Proveniens

Kristian Nilsson, född i Karlstad 1942, död 1989 i Stockholm, var en svensk konsthantverkare, guld- och silversmed. Han utbildades på Konstfack 1965-1969, och fick sin Gesällutbildning 1971-1973. Hans arbeten ansågs säregna och väckte stor uppmärksamhet vid utställningar. Kristian Nilsson skapade smycken i en helt egen stil. Han fick tidigt viktiga kunder, till exempel vid det svenska hovet och hovoperasångerskan Birgit Nilsson. Hans smycken finns representerade på många av de stora museerna. Kristian Nilsson kallades ofta en främmande fågel i det svenska kulturlivet, långt ifrån den normativa måttfullheten.