BYRÅ, s.k Demie-lune, av Fidelys Schey (mästatre i Paris 1777-1788) Frankrike, Louis XVI.
Fanerad med b.la rosenträ och fruktträ. Intarsia med dekor av musiktrofé och duvor. Två lådor. Signerad på ovansidan under skivan "F.Schey" Skiva i marmor. Längd 63, bredd 32, höjd 84 cm.
Nagg på skiva, torksprickor.
×
Logga in
Kunde inte logga in