KONSOLUR, Frankrike 1700-talets första hälft, märkt Julien Le Roy A Paris (verksam till 1759), Louis XV.
Beslag i förgylld mässing. Floralt måleri mot grönbotten. Vitemaljerad urtavla märkt Julien Le Roy A Paris. Bordspendylens höjd 103 cm, bredd 48, konsolens höjd 34, bredd 47 cm. Total höjd 137 cm. Pendel och nyckel, vev medföljer.
×
Logga in
Kunde inte logga in