Important Spring Sale 609

981 föremål
1. SKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
3. BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
4. BYRÅ, av Johan Neijber, mästare i Stockholm 1768-1795, Rokoko.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
5. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
14. BYRÅ, av Georg Haupt (mästare i Sockholm 1770-1784), Gustaviansk.
Klubbat pris
151 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
15. BYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
16. BYRÅ. Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
19. BORD, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
20. SKRIVBORD, Sverige 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
21. TEBORD, med fajansbricka. 1700-talets slut, Gustavianskt.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
24. KONSOLBORD, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustavianskt.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
25. KONSOLBORD. Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustavianskt.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
26. KONSOLBORD, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
28. MATSALSBORD, England, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
29. KOLONN. 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
30. PARADSÄNG, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
31. SOFFA, av Erik Holm ( mästare i Stockholm 1774 - 1814 ), Gustaviansk.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
33. KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets mitt Louis XV.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
36. KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
37. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
42. STOLAR, åtta stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
43. STOLAR, sex stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
49. BANKETTER, ett par. 1800-talets början, Sengustavianska.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
50. GOLVUR, av Johan Fredman (verksam 1736-1767 i Stockholm ), Rokoko.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
52. SPEGEL, av Nils Henrik Hamberg (verksam i Stockholm 1767-1776), Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
53. SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
54. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustaviansk.
Klubbat pris
50 100 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
58. SPEGEL, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
59. SPEGEL, av Pehr Ljung (1743-1819), Sengustaviansk.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
60. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
63. SPEGELLAMPETT, för två ljus, Gustaviansk.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
65. BAROMETER. Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XVI.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
66. LJUSKRONA, för åtta ljus, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
215 000 SEK
Utropspris
125 000 - 175 000 SEK
67. LJUSKRONA, för fem ljus, omkring år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
69. AMPEL, för 12 ljus, Frankrike, 1800-talets mitt, Senempire.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
74. KANDELABER, för tre ljus. 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
75. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. 1700-talets slut, Sengustavianska.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
76. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
77. CASSOLETTER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
78. BORDSLAMPA, troligen Ryssland, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
79. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets första hälft, Senempire.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
80. BORDSLAMPA, s.k. "Lampe à bouillotte, för fyra ljus, Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
85. LJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
86. LJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska.
Klubbat pris
22 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
87. LJUSSTAKAR, ett par, 1700-talets slut, Sengustavianska.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
88. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
91. URNOR, ett par. Frankrike ca 1800, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
92. URNA/PARFYMBRÄNNARE, Frankrike ca år 1800, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
93. UPPSATSSKÅL, Eugène Cornu, Paris, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
95. BORDSPLATEAU, A Risler & Carré, Paris, omkring år 1900, Louis XVI-stil.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
97. BORDSUR. England, omkring år 1700.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
100. BORDSPENDYL. Parisarbete, omkring år 1790, Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK