163
1093506

Ylva Snöfrid (Ogland)

(Sverige, Född 1974)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 740 - 4 680 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Ylva Snöfrid (Ogland)
(Sverige, Född 1974)

"Xenia med kniv och snidad ark med slipsten"

Signerad Ylva Ogland och daterad 2009 a tergo. Olja på duk 47 x 38 cm.

Proveniens

Fruit and Flower Deli, Stockholm.

Bonniers Konsthall och Silvana Editoriale, red. Sara Arrhenius mfl., "Ylva Ogland, She, an introduction", Stockholm, 2015, avbildad sid 178.

Nature morte, kan det bli mer klassiskt? Stillebenet kommer in i konsten ungefär samtidigt som den blir mer profan, alltså bortkopplat från den kyrkliga ikonografin. Holländarna drev under 1600-talet genren till fulländning och än i dag kan mästarkonstnärernas dukade bord få det att vattnas i munnen. Men bara för att målningen blev en kapitalvara, något vackert att äga, betyder inte det att innehållet var ytligt. Tvärtom. Stilleben handlar om allvarliga saker. Livets korthet. Serien Xenia som Ylva Ogland arbetat med under lång tid, är ett tema med variationer med stilleben som bygger på ett drogrelaterat motiv. Sakligt och osentimentalt tar hon sig an ett ämne som hon kommit i kontakt med under sin uppväxt med ett tillägg, konstnärens egna visdomständer. Som en röd tråd genom Oglands konstnärskap går berättelsen om den olösliga och livsfarliga relationen mellan föräldrar och barn.