180
1092150

Carl Hammoud

(Sverige, Född 1976)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Carl Hammoud
(Sverige, Född 1976)

"Scriptorium"

Signerad Carl Hammoud och daterad 2012 a tergo. Olja på duk 61,5 x 81,5 cm.

Proveniens

Galleri Magnus Karlsson, Stockholm.

"Samtidskonst är Carl Hammouds inspirationskälla, men verken har en klar historisk förankring. Han förflyttar sina alster från det fysiska kontorsrummet till en odaterad och mycket omsorgsfullt inredd nutid. En process som tar både tid och kraft.

– Det känns som om det måste vara svårt för att bli bra. Hoppas det blir lättare med åren, men hittills har det varit tvärtom.

Hammouds målningar är uppbyggda av lager med tvivel. Han menar att det blir många om- och övermålningar för att han ”måste stå ut med sina verk så länge”. Varje serie tar månader att färdigställa och under den perioden hinner han både kassera målningar och börja om ett antal gånger. ”Tillfredsställelse” är ett ord Carl Hammoud ofta återkommer till och det är förknippat med extrem noggrannhet.

– Jag gillar att pressa mig själv, för att komma vidare och undersöka vad jag kan."

SvD, 16 december 2007.