Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
211
1081120

Magnus "NUG" Gustafsson

(Sverige, Född 1972)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 390 - 3 880 EUR
3 880 - 4 440 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Magnus "NUG" Gustafsson
(Sverige, Född 1972)

MAGNUS "NUG" GUSTAFSSON, Blandteknik på duk. Signerad NUG och daterad 2012.

Utan titel. 61 x 50 cm.

Införselmoms

Proveniens

Galleri 19, Oslo.

NUG är en av Sveriges mest tekniskt skickliga graffittimålare. Hans tidiga verk framhåller hantverket som en viktig aspekt, medan hans senare verk karakteriseras av det snabba och brutala, fria linjer och oordning.