212
1081121

Magnus "NUG" Gustafsson

(Sverige, Född 1972)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 320 - 3 800 EUR
3 800 - 4 340 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Magnus "NUG" Gustafsson
(Sverige, Född 1972)

MAGNUS "NUG" GUSTAFSSON, Signerad NUG och daterad 2012. Blandteknik på duk.

Utan titel. Blandteknik på duk 61 x 50 cm.

Införselmoms

Proveniens

Galleri 19, Oslo.

NUG är en av Sveriges mest tekniskt skickliga graffittimålare. Hans tidiga verk framhåller hantverket som en viktig aspekt, medan hans senare verk karakteriseras av det snabba och brutala, fria linjer och oordning.