251
1070919

Elina Brotherus

(Finland, Född 1972)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 700 - 3 600 EUR
2 850 - 3 800 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Elina Brotherus
(Finland, Född 1972)

"False Memories I, 1999"

Signerad Elina Brotherus och numrerad 4/10 a tergo. Chromogenic color print, bildyta 71 x 87 cm.

Proveniens

Galleri Stefan Andersson, Umeå.
An Important Scandinavian Collection.

Hämeenlinnan Taidemuseo, Finland, "Elina Brotherus", 25 maj - 15 juni, 2002.

Elina Brotherus slog igenom i slutet av 1990-talet med serien ”Suites françaises” (1999), som hon gjorde i Chalon-sur-Saône i Frankrike. Fotosviten berättar om hur konstnären anpassade sig till den nya kulturen och det nya språket och hur hon fick grepp om situationen. Sedan slutet av 1990-talet har Brotherus fokuserat på att självbiografiskt undersöka förhållandet mellan ”Body” och ”Space”, hur förhåller sig människokroppen (oftast hennes egen) till den omgivande miljön och hur påverkar dessa varandra? Ofta visas samma scen i serier om flera bilder där endast perspektivet eller årstiden har ändrats. Hennes iscensatta självporträtt har påverkat den finska fotoscenen och är för många synonymt med finskt konceptuellt fotografi. Elina Brotherus, Jorma Puranen, Niko Luoma, Heli Rekula och Ola Kolehmainen tillhör alla en löst sammanhållen grupp som fått namnet The Helsinki School. De har alla, i olika årgångar sedan tidigt 1980-tal, utbildat sig vid välrenommerade Aalto University School of Arts, Design and Architecture där de fick med sig ett konceptuellt och experimentellt förhållningssätt till fotografi. Gruppen har ställt ut tillsammans, i olika konstellationer, vid flera olika tillfällen. Gallery Taik Persons och Finnish Museum of Photography har spelat en stor roll för gruppens utveckling, det var även där som de för första gången ställde ut tillsammans under namnet Helsinki School. Flera av gruppens medlemmar har idag internationella karriärer med separatutställningar runt om i världen.