26
1084573

Hans-Agne Jakobsson

(Sverige, 1919-2009)
Hans-agne jakobsson, taklampa, modell "t-606", markaryd 1960-70-tal.

taklampa, modell "T-606", Markaryd 1960-70-tal.

Stomme av mässing, sex skärmar med fransar, diameter ca 70 cm, höjd ca 30 cm.

Fransar med mindre slitage.

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

943 - 1 132 EUR

Klubbat pris:
26 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60