29
1081318

Erik Höglund

(Sverige, 1932-1998)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Erik Höglund
(Sverige, 1932-1998)

Ljuskrona för 12 ljus, Boda smide ca 1960.

Järnsmide med klara hängande glaskläppar, delvis med reliefdekor, höjd ca 97 cm, diameter 50 cm, 2 extra järnlänkar medföljer.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt ca 1960.

Formgivare

Erik Höglund var en svensk skulptör, målare och konsthantverkare. Han bedrev sina studier vid Konstfack i Stockholm. Mellan 1953-1973 verkade Höglund vid Boda Glasbruk och hade bland annat glaskonstnären Bertil Vallien som assistent. Höglund revolutionerade det svenska glaset och skapade unika konst- och bruksföremål i glas och smide. Höglund skapade även möbler i trä och skulpturer i material som keramik, sten, tegel och brons. Från tidigt 1950-tal till fram till sitt frånfälle skapade han närmare 150 större verk för offentlig miljö.