295
1059073

Terry O'Neill

(Storbritannien, Född 1938)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 410 - 6 180 EUR
4 600 - 6 450 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Terry O'Neill
(Storbritannien, Född 1938)

"Frank Sinatra, Miami Beach, 1968".

Signerad Terry O'Neill och numrerad 19/50. Total upplaga 50 + 10 AP. Gelatinsilverfotografi, bildyta 51 x 77,5 cm.

Proveniens

Photographers Gallery, Los Angeles.

Terry O'Neill, "Terry O'Neill: The A-Z of Fame", 2013, avbildad uppslag sid 284-285.

”Frank Sinatra, Miami Beach, 1968” föreställer inte Sinatra i sällskap av maffiavänner som man gärna vill tro, utan Sinatra på väg till inspelningen av "Lady in cement" med Raquel Welch som då var 28 år. Terry O’Neill var vid tiden vän med Frank Sinatras exfru Ava Gardner och det var vänskapen med Gardner som genererade ett första möte mellan O’Neill och Sinatra 1968. O’Neill beskriver händelseförloppet som följande: ”Jag sa till henne (Gardner) att jag gärna ville fotografera Frank. Hon skrev ett brev som jag skulle lämna över när jag fick syn på Frank i Miami, det skulle öppna alla dörrar till Franks liv, sa hon.” O’Neill lämnade över brevet i Miami Beach och efter en stund svarade Sinatra, "Du är med mig nu grabben". De båda blev nära vänner och O’Neill följde Sinatra genom dennes karriär, såväl offentligt som privat. Vad det stod i brevet? Det förtäljer tyvärr inte historien.