314
1084714

Gisèle Freund

(Tyskland, 1908-2000)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
748 - 935 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Gisèle Freund
(Tyskland, 1908-2000)

"Virginia Woolf, 1939"

Signerad Gisèle Freund. Copyrightstämpel a tergo. C-print, bildyta 40,2 x 27 cm. Bladstorlek 44,7 x 32 cm.

Proveniens

Inköpt direkt från fotografen av nuvarande ägare.

Musee National d’art moderne Centre Pompidou,
”Gisele Freund Itineraires” , 1991, avbildad sid 146.

Den 19 december 1908 föddes Gisèle Freund i en judisk familj i Berlin-Schöneberg. Som student i Frankfurt am Main var hon med i en anti-nazistisk motståndsgrupp innan hon 1933 flydde till Paris. Där skrev hon en banbrytande doktorsavhandling om fotografiets historiska roll. Hon arbetade själv som fotograf, specialiserade sig på konstnärsporträtt och använde tidigt färgfilm.
Tack vare kontakten med kvinnoparet Sylvia Beach och Adrienne Monnier som drev bokhandeln Shakespeare & Company på rue de l’Odéon i Paris hamnade Gisèle Freund mitt i mellankrigstidens amerikanska författarkoloni på vänstra stranden av floden Seine. Hennes kamera förevigade kända namn som Gertude Stein, Alice B Toklas, Janet Flanner och Djuna Barnes.