38
1086744

Rolf Hanson

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Rolf Hanson
(Sverige, Född 1953)

skåp, "Pelare", Källemo, Värnamo efter 1991.

Rödlaserad al på granitsockel med dekor av målade fläckar, två dörrar med handtag av grönpatinerad brons, 4 hyllplan, 2 st med hästskoformade metallinläggningar. Signerat på insidan och numrerat 19/90 samt brännmärkt KÄLLEMO. Höjd 208 cm, bredd 48 cm, djup 43 cm.

Smärre slitage.

Modellen formgiven år 1991 och tillverkades fram till 2007 i en upplaga om 90 stycken som målades i olika färger.

Formgivare

Rolf Hanson är en svensk konstnär född 1953. Han är utbildad vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 1974–1979. Hansson är förknippad med en nordisk romantisk måleritradition som har sin utgångspunkt i ett förhållande till landskapet, men med åren har måleriet fått mer och mer abstrakta uttryck. Han har sedan 1980-talet gjort sig känd för stora halvabstrakta målningar med associationer till romantiskt landskapmåleri och nordiskt tungsinne. Han använder ofta mörka rinnande jordfärger i kompositioner med svarta färgsjok, vilka under senare år blivit betydligt färgstarkare. Rolf Hanson representerade Sverige i den nordiska paviljongen under Venedigbiennalen 1988. Han fick första pris i Carnegie Art Award 1999 för sviten Runtom trappan, inspirerad av Carl Fredrik Hills franska målningar.