44
1094510

Lars Stensö

(Sverige, Född 1948)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Lars Stensö
(Sverige, Född 1948)

"High Fidelity", fåtölj, unik upplaga för Woodstockholm, 2012.

Sidor i mörkbetsad björkplywood, armlän i amoniakrökt ek, stoppad sits och rygg klädd i brun textil, framben med hjul, brickmärkt och signerad: High Fidelity FÅTÖLJ 1/1 LARS STENSÖ 2012 LS, höjd 70 cm.

Smärre slitage.

Market Art Fair, Stockholm 2018.

Lars Stensö (f. 1948)
MFA Konstfack, Stockholm.

Stensö är verksam på Väddö i Stockholm i sin ateljé och studio som han själv ritat och byggt. Han driver sin egna arkitekt- och designbyrå och har också undervisat på Konstfack. Stensö har sedan 2010 varit en av möbelproducenten Woodstockholms viktigaste formgivare. 2014 ritade Stensö den kritikerrosade Woodstockholm matbar inklusive samtliga möbler och inredningsdetaljer. En inredning som sedan starten nominerats till en rad priser som Guldrummet och Gulddraken samt blivit omskriven i press över hela världen.
Stensös formspråk karaktäriseras av arkitektoniska och geometriska former. Hans utsökta hantverk med synliga konstruktionsdetaljer och noga utvalda material i ofta oväntade kombinationer ger möblerna en unik karaktär. Fåtöljen High fidelity är en unik möbel som Stensö formgav 2012. Den visades bl.a. på Market Art Fair i Stockholm 2018.
Woodstockholm grundades 2010 och är en designagentur och möbelproducent för innovativ design samt en restaurang på Mosebacke i Stockholm. Tillsammans med ett fantastiskt team av designers bl.a. Mats Theselius, Uglycute, Lars Stensö och Amanda Karsberg, har företaget utvecklats snabbt de senaste åren, inte minst genom ett antal utställningar (Milano, Tokyo, Helsingfors) och det årliga projektet Woodstockholm Design Week i Stockholm. Woodstockholms produkter kännetecknas av traditionellt hantverk, högkvalitativa materialval, innovation och hållbarhet.
Woodstockholms café och restaurang styrs av samma grundfilosofi som gäller för sin möbelproduktion med tydligt fokus på miljöhållbarhet, högkvalitativ mat och service samt höga gastronomiska ambitioner. Woodstockholm Bistro har sedan starten i april 2015 väckt stor uppmärksamhet åt sin innovativa matlagning och vackra miljö med konsekvent höga betyg från både nationella och internationella restaurangrecensenter och besökare.