45
1071604

Nick Ross

(Sverige, Född 1986)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 660 - 4 570 EUR
3 880 - 4 850 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Följerätt

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Nick Ross
(Sverige, Född 1986)

stol, "Last of the Free Chair (Artefact #12)", unik, Skottland 2018.

Handslagen "Corsehill" skotsk sandsten, sidorna med reliefdekor, signerad Nick Ross 2018, höjd 70 cm.

Smärre slitage.

Design Exhibition Scotland, Lyon & Turnbull Edinburgh, 2018.

Nick Ross (f. 1986) Skottland.
BFA. Grays School of Art in Aberdeen
MFA. Konstfack.

Nick Ross grundade sin egna studio 2014. Han är verksam i Stockholm och har sedan starten uppmärksammats med flera internationella priser och utmärkelser, bland annat: Formex Nova (2016), Design Parade 11 (honourable mention in 2016), Architectural Digest's Emerging Designer Award (2014) Muuto Talent Award (2014) och Young Swedish Design Award (2011 och 2013).

Nick Ross utgångspunkt är ofta kopplad till hur historiska ideal formar och speglar vår samtid. Med ett kritiskt förhållningssätt undersöker och ifrågasätter Ross historiska fakta för att förklara vår samtid. I arbetet med ”Last of the free” har Ross undersökt och reflekterat över Skottlands historia och hur historieskrivningen präglats av Romarrikets inflytande. Formspråket är präglat av klassiska romerska antika lämningar samt Kaledoniska lämningar som finns bevarade i Skottlands Nationalmuseum. Ross ifrågasätter varför kulturer är heliga och varför nationella identiteter ses som statiska och sålunda måste skyddas mot extern påverkan? Stolen är handslagen ur en skotsk
(Corsehill) sandsten som bl a har använts i bygget av Frihetsgudinnan och Skottlands Porträttmuseum i Edinburgh.