57
1080800

Richard Hambleton

(USA, Född 1954)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 180 - 3 630 EUR
3 380 - 3 860 USD
Klubbat pris
350 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Richard Hambleton
(USA, Född 1954)

"Marlboro Country"

Signerad och daterad -89 a tergo. Olja på duk 36 x 28 cm.

Tilläggslista

Inköpt direkt av konstnären ca 1990 i NYC
Galleri Mustad, Göteborg

Proveniens

Galleri Mustad, Göteborg
Privat samling, Sverige

Konstnär

Richard Hambleton är känd som en av gatukonstens föregångare. I slutet av 70-talet iscensatte han brottsplatser där mord hade begåtts. Målade röda markeringar efter döda kroppar på gatan och förflyttade brottsplatserna från fattiga områden till fina områden. En rekontextualisering som gjorde att han blev stämplad som en "psykisk terrorist". Han hamnade på framsidan av en av San Francisco största dagstidningar. Hambleton utgick ifrån uppmärksamheten som ökänd och tryckte upp 800 fotografiska bilder i verklig storlek av sig själv. Schablonerna av honom i kostym och galna ögon sattes sedan upp i tio olika städer, både i USA och Canada. Plötsligt syntes den psykiske terroristen i gatuhörn över hela nordamerika. Hambleton utvecklade detta projekt, vilket ledde fram till ”Shadowmen”, silluetter av smygande figurer som han satte upp i mörka gränder i New York. Hambleton blev känd under början av 1980-talet som en del av konstscenen i New York tillsammans med Keith Haring, Jean-Michel Basquiat och Andy Warhol. Hambleton har ställt ut på Venedigbiennalen två gånger och gjort uppmärksammade konstverk på Berlinmuren.