1054274

Ettore Sottsass

(Italien, 1917-2007)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Ettore Sottsass
(Italien, 1917-2007)

bokhylla "Carlton", Memphis, Italien 1980-tal.

Polykromt och mönstrat HPL laminat, med två lådor. Märkt med metallbricka: MEMPHIS MILANO ETTORE SOTTSASS 1981, N. 548 MADE IN ITALY. Höjd 198 cm, bredd 190 cm, hylldjup 32 cm, totalt djup inkl sockel 40 cm.

Smärre slitage.

Modellen är formgiven år 1981 och brukar betraktas som ikon för den gruppering av arkitekter i Milano som kom att kallas Memphisgruppen och där den mångsidige Ettore Sottsass var förgrundsfigur och grundare. Memphisgruppens antimodernistiska teorier får i Carlton-hyllan sitt självklara uttryck där tidigare designkonventioner ifrågasätts. Memphis skapade ett nytt förhållningssätt till design där formspråk, symbolik, funktion och miljö fick nya innebörder. Memphis lade grunden för The New International Style som idag känns mer aktuellt än någonsin.