76
1074673

Per Olof Ultvedt

(Sverige, 1927-2006)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 780 - 3 240 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Per Olof Ultvedt
(Sverige, 1927-2006)

PER OLOF ULTVEDT, Bemålad trärelief. Signerad P. O. Ultvedt och daterad -58 a tergo.

"Relief". Bemålad trärelief 90 x 52 x 7 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Konstnärens familj.
Stockholms Auktionsverk, "Nutida & Fotografi", 15 maj 2013.

Bokkonsum, Stockholm, 1958.

Konstnär