82
1065616

Anders Knutsson

(Sverige/USA, Född 1937)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 390 - 5 270 EUR
4 660 - 5 600 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Anders Knutsson
(Sverige/USA, Född 1937)

ANDERS KNUTSSON, Olja och vax på duk. Signerad Anders Knutsson och daterad 1979 a tergo.

"#4". Duk 131 x 183 cm.

Införselmoms

Under slutet av sjuttiotalet lämnade Anders Knutsson Sverige till förmån för New York. I USA landade han i en rörelse jämte målare som exempelvis Robert Ryman. Det måleri som Anders Knutsson och de övriga konstnärerna inom rörelsen - Radical Painting - existerade i ett utrymme någonstans mellan ett postminimalistiskt uttryck och performancekonsten. De framhöll det monokroma måleriets radikalitet, testade dess möjligheter och gränser. Knutsson talar om måleriets fysikalitet, både i fråga om material och i en mer kroppslig bemärkelse, en rytmisk akt som frammanar skimrande, pulserande monokromer.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

479. Wiwen Nilsson, ring, 18K guld med cabochonslipad lapis lazuli, Lund 1952.
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
Budhistorik
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
Aktuellt bud:
22 000 SEK