89
1057411

Elis Eriksson

(Sverige, 1906-2006)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Elis Eriksson
(Sverige, 1906-2006)

"nr 27 "åsådeblå..." "

Signerad e.e. och daterad april 63. Blandteknik 35,5 x 15,5 x 5 cm.

Proveniens

Gåva från konstnären till Gösta Lilja, tidigare chef för Norrköpings Konstmuseum och Liljevalchs konsthall.