92
222008

Jockum Nordström

(Sverige, Född 1963)

"Prodigy"

Signerad Jockum och daterad -97. Blandteknik, collage på papper 33 x 24,5 cm.

Utropspris:

40 000 - 60 000 SEK

3 774 - 5 660 EUR

Klubbat pris:
35 000 SEK

Norrköpings Konsthall, "Rock'n' Roll Vol. I", 27 januari - 13 maj 2007.
Sörlandets Konstmuseum, Kristiansand, "Rock'n' Roll Vol. I", 30 juni - 9 september 2007.

SWE Reklambyrå, "Vem bryr sig.", 2006. Avbildad i färg, bild nr 51.

Bilden publicerades för första gången i DN På stan där den utgjorde illustration till en skivrecension. Den har även publicerats i den unika trycksaken "Vem bryr sig." som endast gjordes i 3 000 exemplar och innehöll 77 musikillustrationer av Nordström, gjorda mellan 1997 och 1999.

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst
+46 (0)739 40 08 19