1098179

Orrefors

(Sverige)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
876 - 1 050 EUR
912 - 1 090 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Orrefors
(Sverige)

vinglas 14 st, jugend, ca 1915.

Dekor av vindruvsklasar och blad i gulgrönt, orange, violett, grönt, rött respektive blått, flertalet etikettmärkta. Höjd ca 20 cm, diameter 7 cm.

Fem med mynningsnagg, varav ett med slipad fot.

Proveniens

Bukowskis Moderna auktion, våren 2005, katalognr 933.
Gunnar Hävermarks samling, nr 272.

Formgivare

Orrefors glasbruk anlades år 1898 i Hälleberga socken, Småland. Till en början tillverkade bruket främst planglas, tekniskt glas samt en del kristallserviser med slipad eller etsad dekor. Från 1910-talets mitt och framåt kom produktionen mer att präglas av konstnärligt glas formgivet av anlitade konstnärer. Simon Gate och Edward Hald var två av dessa. Herrarna fick sitt stora genombrott på Världsutställningen 1925 och satte då Orrefors och ”Swedish grace” på kartan. Idag tillverkas både bruksglas och konstglas i kristall av designer som Efva Attling och Karl Lagerfeld.