153
1080567

Georg Jensen

(Danmark, 1866-1935)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 510 - 4 380 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Georg Jensen
(Danmark, 1866-1935)

skrin, Köpenhamn 1919-21, 830/1000 silver, design nr 156 C.

(ej märkt med designnr), svenska importstämplar GAB F, rektangulärt med liggande blomknoppar, genombruten bård nedtill, på fyra bladhölstrade, svängda fötter, invändigt träfodrat. Längd 16,5 cm, höjd 12 cm, vikt 820 g inklusive foder.

Säljs till förmån för Bjarne Ahlströms Minnesfond För Medicinsk Forskning.

Formgivare

Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.