Arne Jones E1299
188
1077685

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Blåbär mörk", gobelängteknik, ca 275,5 x 142,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1946.

Något slitage, smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, flera saknas.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 50, färgplansch mot sidan 65; Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sidan 3; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 149.

En "Bär"-matta finns i Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum, Trondheim.