196
1072551

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
60 000 - 90 000 SEK
5 300 - 7 940 EUR
5 530 - 8 290 USD
Klubbat pris
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Röda trädgårdsmattan", flossa, ca 327 x 224 cm, signerad MMF.

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1923. Tillverkad före 1942.

Avslutningen med signaturen är fastsydd på baksidan. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar och skador. Sidorna med trampveck, fransar saknas.

Proveniens

Bukowskis Moderna höstauktion 2004 # 871.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, färgplansch mot sid 32; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplanscher sid 79, 104-105.

"Svarta trädgårdsmattan" har även tillverkats i stort format till Svenska Handelsbankens direktionsvåning, Stockholm.

Formgivare