20
1088092
Alvar Aalto
(1898-1976)

vas, modell 9750, Karhula Glasbruk, Finland, ca 1937-1949.

Gröntonat glas, blåst i träform. Höjd 12,5 cm.

Obetydligt slitage.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

2 885 - 3 846 EUR

Klubbat pris:
30 000 SEK
Övrigt

Under produktionsperioden vid Karhula Glasbruk var vaserna specialbeställningar och mycket sällan signerade.

Konstnär/formgivare

Alvar Aalto var en Finländsk arkitekt och formgivare. 1916-21 studerade Aalto vid Tekniska Högskolan i Helsingfors med Armans Lindgren som sin huvudlärare. Aalto inspirerades av jugendstilens dragning till det organiska. Han sökte dynamiska former i sin strävan att anpassa arkitekturen till den rådande omgivningen. År 1927 vann Aalto två stora arkitekttävlingar med nyklassicistiskt präglade objekt. Aalto knöt personliga vänskapsband med de svenska kollegerna Sven Markelius och Gunnar Erik Asplund. Aalto var banbrytande inom den moderna arkitekturen med sina böljande linjer, fönsterlösa tegelmurar och glasfasader. Bland hans mest kända byggnader är Villa Maiera och Finlandiahuset i Helsingfors. I Sverige finns tre byggnader av Aalto, Västamanland-Dala Nationshus i Uppsala, en utställningspaviljong i Hedemora samt ett kombinerat affärs- och bostadhus med en fasad i mörkblått kakel i Avesta.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19