1088092

20. ALVAR AALTO, vas, modell 9750, Karhula Glasbruk, Finland, ca 1937-1949.

Gröntonat glas, blåst i träform. Höjd 12,5 cm.

Obetydligt slitage.

Följerätt
Ja
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK / 2 885 - 3 846 EUR
Klubbat pris
30 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Under produktionsperioden vid Karhula Glasbruk var vaserna specialbeställningar och mycket sällan signerade.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto