205
1062186

Elsa Gullberg

(Sverige)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Elsa Gullberg
(Sverige)

MATTA, "Kinesen", reliefflossa, ca 397 x 274 cm, komponerad av Elsa Gullberg 1935.

Rödgulmelerad slätvävd botten med knutet mönster i relief av stora kinesiska skrivteckenliknande ornament i olika röda nyanser.

Obetydligt ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar. Kortsidornas avslutningar med smärre skador, ställvis skadade fransar, flera saknas.

Jämför Nationalmuseums utställningskatalog: Elsa Gullberg Textil Pionjär, Stockholm 1989, färgplansch på omslaget, nr 50, sid 83.