207
1096824

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MATTA, "Vit botten", rölakan, ca 352,5 x 271,5 cm, signerad MMF

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad före 1919. Tillverkad omkring 1924.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar varav några större, smärre skador. Skadade kortsidor och fransar, de flesta fransar saknas.

Proveniens

Inköpt av nuvarande ägarens farmor omkring 1924.

Formgivare