209
1077245

Carl Edvin Svensson

(Sverige)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 360 - 1 820 EUR
1 430 - 1 900 USD
Klubbat pris

Carl Edvin Svensson
(Sverige)

CARL EDVIN SVENSSON, MATTA, rölakan, ca 303,5 x 195,5 cm, signerad CES (Carl Edvin Svensson), Sverige 1920-30-tal.

Rödgråbrunmelerad botten med polykromt stiliserat mönster av hoppande hjortar, fåglar, träd och en figur. Brun bård med meanderliknande ranka.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, skador, lagningar, hål.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?